menu rozwijane

sobota, 18 marca 2017

plotki, ploteczkiPlotki możesz dowolnie umieścić w swoim sandboxie lub kampanii. Można je usłyszeć w gospodzie, na rynku w dzień targowy czy też w przydrożnym zajeździe - opowiadać je będzie zapewne jakiś prosty człowiek, na co dzień zajmujący się uprawą roli, handlem, łobuzerką lub rzemiosłem.

Opis: Poniżej znajdziesz dwie tabele plotek. Pierwsza dotyczy miasta, druga małych miasteczek i wiosek. Zadbaj o odpowiedniego NPCa, który przekaże jedną z poniższych historii. Najlepiej sprawdzają się handlarze, praczki, żebracy, pijacy, cwaniacy, stare babcie czy sprzedawcy ciepłych pasztecików. Mogą Ci się też przydać przykładowe imiona dla NPCów: Winkla, Coldwig, Holet, Paul, Cuth, Ismera, Grimson, Brita, Stalken, Rolbando, Denbora, Tina, Netinas, Gardris, Kinodo, Rooni. Po prostu wybierz profesję i imię, a resztę zaimprowizuj.
rzut k6
Plotka w mieście
1
Dom szalonego kronikarza zniknął wczorajszej nocy. Nikt nic nie widział, nie słyszał ani nawet nie poczuł. Jeszcze wczoraj wieczorem dom stał przy Żółtej 13, a dziś rano zastano jeno porośniętą chwastami, pustą parcelę.
2
Strażnicy od wczoraj nie wpuszczają do miasta obcych. No chyba, że jesteś przy sporym groszu lub masz odpowiednie dokumenty. Podobno to przez Kreolów, którzy nadużyli gościnności i sprowadzili tu nie tylko swoje rodziny ale też krwiożerczych bogów, karmiących się krzywdą i szaleństwem. Dzisiejszej nocy może polać się krew. Lepiej siedźcie w spokoju w jakiejś dyskretnej gospodzie.
3
Książę już całkowicie zwariował. Chce budować jakieś podziemne tunele, żeby nimi ściekały odchody i brud. Plagę na nas sprowadzi i jakie choróbska zapewne. Zresztą to i tak się nie uda, bo przeca podziemnej części naszego miasta strzeże pogrzebana żywcem armia niewolników z czasów najazdów Nienazwanych Czarodziei.
4
Aaaaaangaż dla dziwaków i wynaturzeń od zaraz! Państwo może sprzedają mi do cyrku tego karzełka? Złotem zapłacę! No dobrze, dobrze, rozumiem, że to legenda krasnoludzkiej armii ale wczoraj mi jakiś złośliwiec połowę obsady znormalizował i nie mam kim przedstawień robić… No wiecie, znormalizował – baba z brodą wyłysiała, pokurcz nagle urósł, garbaty wypiękniał i się wyprostował, a człowiek-słoń już nie jest człowiek. Tego to przynajmniej mogę do Zoo sprzedać…
5
Nie pijcie piwa z browaru Cieszka. Bydlak nie płaci ludziom za robotę i oszukuje na chmielu. Może to i dobry napitek ale na ludzkiej krzywdzie ważony. Zresztą pewnie już jutro ta pijawka nie będzie miała czego sprzedawać, bo się podobno dokerzy z browarnikami dogadali i puszczą mu ten obóz pracy z dymem.
6
Tana Kalkwol strasznie pokłócił się z Rabbi Ojzerem Kronenmannem i szykuje mu wojnę handlową. Podobno Kalkwol nie tylko ceny zaniża ale i ucieka się do opłacania czarowników, co klątwy na Rabbiego rzucają. A gdzie zaklęcia, tam i problemy. Przez tych dwóch głupców bogowie zgubę na nas wszystkich sprowadzą.

rzut k6
Plotka w wiosce/miasteczku
1
Karina, córka młynarza poszła parę dni temu do lasu i już nikt jej później nie widział. Coś jednak w tej historii zaginięcia nie pasuje. Młynarz szybko odpuścił poszukiwania córki, a dzień później przyjął pod dach młodego parobka. Na dodatek, w noc zaginięcia Kariny, myśliwi widzieli druidów, co czyścili stary głaz przy sadzawce…
2
Tydzień temu przyszła straszliwa ulewa. Położyła zboże i połamała jabłonie w sadach. Potem lało bez przerwy przed trzy dni, aż osunęło się zbocze wzgórza Pierwszych Płomieni. Od wschodu widać teraz gołą skałę, całą podziurawioną jakimiś tunelami. Szeryf ze swoim zastępcą wybrał się tam dwa dni temu na przeszpiegi i już nie wrócił.
3
Do starego dworku Komesa Ludwika, wprowadziła się jego bratanica. Domostwo stało kilka lat opuszczone i nagle pojawiła się ta ladacznica. Tylko szlachecka krew chroni ją jeszcze przed linczem. Uwodzi naszych mężczyzn i urządza dzikie orgie, podczas których składa ofiary z dzieci i przywołuje demony. Nawet księdza już omotała – słaby to człowiek, co w łzy kobiece i fałszywą skruchę wierzy. Na szczęście my, proste kobiety, nie damy sobie oczu zamydlić udawaną bogobojnością.
4
W dół rzeki to Państwo już lepiej nie idźcie. Wszystkie przysiółki i obozy położone poniżej tamy toczy trąd i szaleństwo. Powiadają, że to przez świński pomór ale ja tam bardziej wierzę zielarce. Starowinka twierdzi, że to kara starych bogów za stawianie zapór wodnych i zalewanie świętych gajów.
5
Czarna Zośka zaszła w ciążę! Tylko, że dziewczyna nie wie z kim. Twierdzi, że nadal jest dziewicą – nawet akuszerka ją zbadała i potwierdziła, że mężczyzna jej nie dotknął. Pozostają więc dwie możliwości – albo to błogosławieństwo bogów albo przekleństwo demonów. Ja stawiam na to drugie i czekam aż stos zaczną jej ustawiać.
6
Tajemniczy wędrowiec krąży od kilku tygodni po okolicy. Twarz osłania kapturem i jeno jakie dziwne kazania, o końcu świata i czasu prawi. Co dziwne, w ogóle nie próbuje wejść do wsi czy zwyczajnie porozmawiać z miejscowymi. Jeno te przepowiednie rzuca, jak jaki szaleniec.

11 komentarzy:

 1. Słucham tych plotek w mieście i mi się nasuwa: "Barmanie, temu panu już nie lejemy..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najlepsze historie wychodzą po pijaku ;)

   Usuń
 2. A może zebrałbyś te świetne tabelki w jeden pdf i umieścił na DTRPG/RPGNow? Bo tyle świetnego contentu poszło już w niebyt kiedy erpegowe blogi znikały. Łatwiej byłby też to wydrukować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na szczęście blogspot tak łatwo nie znika ;)
   Jesteś już drugą osobą, która mnie w tym miesiącu na podobną rzecz namawia. Może rzeczywiście coś w tym pomyśle jest ale jeśli miałbym to wrzucać na DTRPG/RPGNow to po solidnej redakcji i przełożeniu na angielski. Więc raczej jeszcze chwilę sobie dam na przemyślenie sprawy ;)
   Dzięki za docenienie :)

   Usuń
 3. Michal, ale anglojezycznych tabel to tam jest mnostwo, wlasnie jedno repozytorium polskch narzedzi by sie przydalo. Jest juz przeciez nawet tag na nasz jezyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z drugiej strony ja non-stop dodaję tabele więc takie repozytorium szybko by się zdezaktualizowało. Ten blog ma spełniać właśnie rolę takiego repo. Pdf to zamknięta forma więc jedyne jego zastosowanie to przemyślana publikacja, która powinna chociaż udawać zamkniętą całość.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Rób oczywiście jak uważasz, absolutnie żadnej presji :-) ale 1) tam jest wsparcie dla aktualizowanych pdfów, wielu ludzi tam tak po troszku całe systemy składa; ci co ściągnęli dostają powiadomienie o aktualizacji 2) wielu wrzuca też oddzielne drobiazgi, klasy postaci czy tabele właśnie

   Usuń
  3. A to tego nie wiedziałem :) przyjrzę się temu. Dzięki!

   Usuń
 4. Z jednej strony - trochę za mało tych historyjek (i są zbyt "specyficzne"), żeby faktycznie spełniać rolę "tabeli losowej plotek", ale z drugiej, same w sobie są na tyle ciekawe, że stanowiłyby fajny wstęp do jakichś nowych przygód.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sorry za post, pod postem, chciałem dodać - to samo bym napisał o wszystkich Twoich "kaszóstkowych" tabelach - pomysły bardzo ciekawe, serio, ale jest ich za mało, żeby robić z tego tabelę zdarzeń losowych, bo po prostu jest na to za mało możliwości, a jak na co drugiej sesji będzie motyw zaciążonej Zośki, czy dzieci kukurydzy, to będzie raczej odwrotny skutek. Przy K100, jak w przypadku Twojej tabeli przeszukiwania trupów, to już jest sens losować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, dzięki za feedback. Spisałem krótki poradnik jak używać moich tabel: http://zlymg.blogspot.com/p/jak-uzywac-losowych-tabel-z-tego-bloga.html

   Usuń