menu rozwijane

czwartek, 1 czerwca 2017

50 prostych historii

Proste historie są generatorem fabuły, którą możesz dowolnie umieścić w swojej kampanii/sandboxie fantasy. Mogą Ci posłużyć zarówno jako zwykłe questy, duże fabuły lub zwyczajne plotki.

Instrukcja: Gdy potrzebujesz wprowadzić do fikcji nowy wątek wtedy rzuć k100 i odczytaj historię. Jak najszybciej wprowadź ją do gry. Jeśli musisz dorobić kilku NPCetów lub lokacje to zrób to. Nie bój się – poradzisz sobie.
Sposób zapisu: Dla zaoszczędzenia miejsca i skrócenia czasu odczytywania historii, stosuję jedynie 1 osobę liczby pojedynczej. „Bohater” oznacza, więc zarówno jednego/jedną osobę jak i całą grupę bohaterów graczy. Gdy pada słowo „ktoś” lub „osoba” oznacza to zawsze NPCta, który w jakiś sposób jest powiązany z „bohaterem”.
Wszystkie historie powstały na bazie artykułu 50 High-Stakes Plot Ideas! Bryana Donovana.

K100
Proste historie
1-2
Ktoś chce zniszczyć krainę/miasto/świat i musi zostać zatrzymany.
3-4
Ktoś kogo bohater kocha/podziwia często znika i dzieją się wtedy tajemnicze rzeczy.
5-6
Ktoś ważny dla bohatera zostaje porwany lub uwięziony.
7-8
Ktoś próbuje zabić bohatera lub kogoś, kto jest dla niego ważny, a on nie mają pojęcia dlaczego. Może, ale nie musi wiedzieć kim jest zamachowiec.
9-10
Ktoś próbuje zabić bohatera lub kogoś, kto jest dla niego ważny, a motyw zamachu jest mu doskonale znany. Może zabójca ma starą urazę, może nasz bohater ma tajne informacje lub stoi na drodze dużych interesów.
11-12
Na wolności jest seryjny morderca, który musi zostać powstrzymany. Może to być osoba, maszyna lub potwór.
13-14
Przyjaciel lub członek rodziny został zmanipulowany lub opętany i chce zabić bohatera.
15-16
Bohater ucieka z więzienia lub niewoli i stara się zgubić pościg. Będzie szukał sprzymierzeńców i szans na nowy początek.
17-18
Śledztwo w sprawie morderstwa (być może ukochanej osoby), prowadzi bohatera do obcego kraju/miejsca lub do niebezpiecznego lochu/labiryntu.
19-20
Osoby w domu lub budynku użyteczności publicznej zostali wzięci za zakładników.
21-22
Bohater, który dotychczas jedynie udawał dzielnego wojownika, zostaje postawiony przed prawdziwym pojedynkiem lub w dużym wyzwaniem.
23-24
Ktoś ważny znalazł się we wrogim środowisku lub w innym miejscu, gdzie przetrwanie jest wyzwaniem. Tym kimś może być bohater lub ktoś, na kim mu zależy.
25-26
Katastrofa naturalna zagraża bohaterowi lub osobom, które są dla niego ważne.
27-28
Ktoś mści się na osobach, które zrujnowały jego lub bliskiej osoby życie. W ten sposób dochodzi sprawiedliwości. Bohater będzie naciskany, aby opowiedzieć się po jednej ze stron.
29-30
Bohater jest głęboko przekonany, że ktoś został oskarżony lub skazany za przestępstwo, którego nie popełnił.
31-32
Lokalna społeczność prosi bohatera, aby uratował ich przed wrogimi żołnierzami, najeźdźcami, smokiem lub innym rodzajem zagrożenia.
33-34
Bohater dowiaduje się, że wysłano za nim list gończy (nie musi znać powodów). Oskarżenie może być prawdziwe lub fałszywe, ale na pewno przysporzy wielu problemów.
35-36
Ktoś musi znaleźć, odzyskać lub pozbyć się magicznego, przeklętego lub niebezpiecznego przedmiotu. Oczywiście miejscowi chętnie zaangażują w to zadanie bohatera.
37-38
Zwyczajna osoba dowiaduje się, że ma szczególne zdolności lub jest przeznaczona do wyjątkowych czynów. Bohater może stać się jej mentorem lub prześladowcą.
39-40
Bohater chce ochronić lub zdemaskować kogoś, kto posiada specjalną moc lub tajemną wiedzą, za której ujawnienie grozi okrutna śmierć.
41-42
Ktoś ukradł bardzo ważne informacje lub ogromną ilość pieniędzy. Bohater będzie mógł pomóc złodziejowi w ucieczce lub dołączyć do pościgu.
43-44
Ktoś ma obsesję posiadania czegoś cennego, niebezpiecznego lub ważnego, co powoduje same problemy.
45-46
Rywale, wrogowie lub pozornie niepasujące do siebie osoby zaczynają współpracować, aby osiągnąć coś spektakularnego niezwykle istotnego.
47-48
Przestępca zostaje zatrudniony przez dobrego faceta (lub dobrą kobietę), co pozwala mu wykorzystać swoje niezwykłe umiejętności dla wyższego dobra.
49-50
Gdy grupa, w której działa bohater znalazła się w samym środku misji, ktoś zwraca się przeciwko nim lub organizuje bunt.
51-52
Kochankowie, bracia lub przyjaciele wdają się w wyniszczający konflikt, który wygrać może tylko jednej z nich. Bohater jest silnie związany z jedną ze stron konfliktu.
53-54
Przez oddziaływanie magii czyjaś tożsamość i pamięć zostaje wymazana lub przeniesiona do innego ciała.
55-56
Szpieg lub zabójca postanawia pomóc swojej ofierze pomimo czekających go konsekwencji.
57-58
Szpieg lub żołnierz zakochują się w swoim wrogu jednak za wszelką cenę chce pozostać lojalny wobec swoich powinności.
59-60
List z kompromitującymi lub obciążającymi informacjami, który miał być dawno temu zniszczony zostaje upubliczniony. Bohater lub ktoś dla niego ważny musi poradzić sobie z konsekwencjami.
61-62
Zwolennik lub fan dostaje obsesji na punkcie bohatera, co niesie za sobą koszmarne konsekwencje.
63-64
Ktoś podróżuje na dużą odległość z kimś ważnym (polityk, więzień) lub cennym (informacje, skarb). Nastąpią lub już nastąpiły ogromne trudności, którym bohater będzie mógł się przeciwstawić lub je wykorzystać.
65-66
Istota stworzona przez ludzki geniusz staje się śmiertelnym zagrożeniem.
67-68
Katastrofa lub zaginięcie wehikułu transportującego osoby powoduje straszne konsekwencje. Bohater będzie mógł zminimalizować skutki katastrofy, wykorzystać je na swoją korzyść lub pomóc rozbitkom.
69-70
Żołnierz, zabójca lub szpieg zwraca się przeciwko swoim pracodawcom, ponieważ odkrył, że są źli do szpiku kości.
71-72
Ktoś przechodzi intensywne szkolenie i staje się wprawnym wojownikiem, magiem, szpiegiem lub innym fachowcem. Teraz czeka go chrzest bojowy, a bohater będzie w to zamieszany.
73-74
Ktoś z awanturniczą przeszłością lub ktoś, kto chciał odejść z niebezpiecznego fachu wraca znów do walki.
75-76
Bohater znajduje się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie i staje się uczestnikiem lub świadkiem straszliwej zbrodni, co naraża go na niebezpieczeństwo.
77-78
Ktoś popełnił samobójstwo, ale nasz bohater jest przekonany, że to było morderstwo.
79-80
Mała grupa osób przygotowuje się do obrony przed atakiem przeważającej siły wroga lub potężnego potwora.
81-82
Duża społeczność jest regularnie terroryzowana przez bandę zbirów. Sami nie są w stanie przeciwstawić się tyranii, lecz bohater daje im nadzieję na odwrócenie losu.
83-84
Szaleniec przewiduje coś straszliwego. Nikt mu nie wierzył, ale to się rzeczywiście zaczyna dziać.
85-86
Ktoś chce obalić lokalne władze lub układ ważnych osób. Bohater zostanie wmieszany w ten konflikt czy mu się to podoba czy nie.
87-88
Dziwne wydarzenia prowadzą bohatera do wniosku, że ​​wszyscy w tym pozornie miłym miejscu, ukrywają jakąś tajemnicę.
89-90
Szpieg lub zamachowiec przeniknął do niebezpiecznej organizacji, ale wszystko wskazuje, że niebawem zostanie zdemaskowany. Jedynie bohater może mu pomóc.
91-92
Ktoś lub bohater, wbrew swojej woli został zamieniony w śmiertelną broń/zagrożenie. Sam nie poradzi sobie z tym problemem, musi najpierw znaleźć sojuszników, którzy dla jego sprawy zaryzykują własne życie.
93-94
W okolicy popełniono morderstwo. Wygląda na to, że jest powiązane ze zbrodnią sprzed wielu lat.
95-96
Bohater zostaje zaszantażowany: musi wykonać trudne zadanie lub zrobić coś niemoralnego, w innym przypadku zginie ktoś, kto jest dla niego bardzo ważny.
97-98
Ogromne zagrożenie wymaga ogromnych ofiar. Tylko samopoświęcenie bohatera może ocalić lokalną społeczność.
99-100
Bohater stanie przed wyborem: ratować jedną lub kilka osób, które są mu bliskie lub poświęcić ich, aby ochronić setki/tysiące istot.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz